Foto 1
Foto 2
1
1
1
1

Ajurweda na Bali

"Są dwa sposoby przejścia przez życie. Jeden, jakby nic nie było cudem, i drugi, jakby wszystko było cudem".

Albert Einstein

 

Ajurveda liczy ponad 5 tysięcy lat. To wiedza dawnych mędrców, osiągnięta drogą intuicyjną. "Ayur" znaczy życie, a "veda" - wiedza, jest to nauka o zdrowym życiu i samoleczeniu oraz osiąganiu harmonii i długowieczności.

W filozofię Ajurvedy wpisane jest indywidualne podejście do człowieka. Uczy nas, że człowiek jest mikrokosmosem i dzieckiem sił kosmicznych, pochodzących z zewnętrznego otoczenia, makrokosmosu.

Według Ajurwedy, pięć podstawowych elementów natury: ogień, ziemia, woda, powietrze i przestrzeń, w swej biologicznej formie łączy się i tworzy trzy podstawowe energie, rządzące ludzkim ciałem. Te najważniejsze siły życiowe to: Vata, Pitta, Kapha, zwane doshami. Prawidłowo zestawione energię zapewniają znakomite zdrowie.

Celem Ajurwedy jest osiągnięcie równowagi i harmonii, poprzez użycie zrównoważonej diety, leków ziołowych, ćwiczeń jogi czy masaży.

 

Na Bali znajduje się kilka ośrodków, w których możemy skorzystać z porad specjalistów od Ajurwedy. Oprócz, odpowiedniej diagnozy, określą najlepszą dla nas dietę, wskażą przydatne ćwiczenia i szereg zabiegów, które odkryją przed nami nowe, ciekawsze, a przede wszystkim zdrowsze możliwości.